Trendyol

Trendyol, merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu, dünyanın sayılı e-ticaret şirketlerinden biridir. Trendyol Group çatısı altında Türkiye’nin öncü Ar-Ge merkezlerinden Trendyol Tech, en hızlı gelişen taşıma ağı Trendyol Express, hızlı market ve yemek teslimatı yapan Trendyol Go ve en büyük ikinci el ürün platformu Dolap yer almaktadır.

Trendyol, 2010’da modayı herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefleyen bir alışveriş sitesi olarak kuruldu. Büyümesine paralel sunduğu ürün ve hizmetleri genişleterek pazaryeri modeline geçti. Moda, elektronik, ev ve mobilya, gıda, anne-çocuk, kozmetik gibi birçok kategoride günde 1 milyondan fazla paketi müşterilerine ulaştırıyor.

30 milyondan fazla müşterisi, platformun mobil uygulaması bugüne kadar 45 milyondan fazla kez indirildi.

Kendisini teknoloji şirketi olarak tanımlayan Trendyol, kendi geliştirdiği teknoloji ile alışverişi dijitalleştiriyor. KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yönelik projeler ve kampanyalara öncelik veriyor. Dünyanın lider e-ticaret gruplarından Alibaba Group, 2018’de Trendyol’a stratejik yatırım yaptı.

Trendyol, Ağustos 2021'de 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkardı. Böylece Trendyol,“decacorn” tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu. Yeni yatırım turu, Amerika’nın önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli, SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı.

Dijital Dönüşüm

180 binden fazla satıcı bulunan Trendyol, KOBİ’lerin dijital dönüşümüne yönelik çalışmalar sürdürüyor.

Grup Şirketleri

Trendyol Tech

Platform, 2019’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE Merkezi olarak onaylandı. Trendyol Tech’te doğal dil işleme, gerçek zamanlı veri analizi, makine ve derin öğrenme, görüntü işleme, veri görselleştirme, metin benzerliği ve büyük veri alanlarına odaklanılıyor.

Dolap

2016'da ikinci el ürün platformu olarak kurulan Dolap, 2018'de Trendyol Group'a katıldı. İkinci el ürün pazarında, Türkiye'de kendi pazarının lider platformlardan biri haline gelen Dolap'ta, bugün 1.4 milyon aktif bireysel satıcı bulunuyor.

İkinci el ürün platformu Dolap, 2016’da kuruldu ve 2018’de Trendyol’a satıldı. Kullanıcılarının kullanmadığı ya da az giydiği ve elinden çıkarmak istediği kıyafetleri satışa çıkardığı platformda, 200 farklı kategoride 25 milyon ürün var. 500 bin üyesi bulunan Dolap, 2022’de 5 milyar liralık satış hacmi hedefliyor. Siteye günde 120 bin ürün yükleniyor.

Trendyol Express

Trendyol'un 2018’de kurduğu taşıma ağı Trendyol Express, teknolojiden aldığı güç ile teslimat kalitesini artırıyor.

Yatırımcılar

300 bin dolar sermaye ile kurulan Trendyol, 2010-2011’de Tiger Global ile Kleiner Perkins’ten ve 2014’te EBRD’den yatırım aldı.

Dünyanın lider e-ticaret gruplarından Alibaba Group, 2018’de Trendyol’a ortak oldu. Alibaba'nın yaptığı yatırım ile Tiger Global, Klein Perkins Caufield Byers ve EBRD çıkış yaptı. Alibaba yatırımı ile Türkiye’den çıkan ilk unicorn olduğu yorumları yapıldı.

Alibaba, Trendyol'daki 3 uluslararası yatırımcının hisselerini satın alarak şirkete ortak olmuştu.

Trendyol, Ağustos 2021’de sonuçlandırdığı yatırım turunda 1,5 milyar dolarlık yatırım aldı. Amerikan yatırım fonu General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen yeni yatırım turuna Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de katıldı. Böylelikle Trendyol'un değerlemesi 16,5 milyar dolara yükselirken şirket 10 milyar dolar değerlemeyi aşan şirketler için kullanılan 'decacorn' kategorisine yükselerek Türkiye’den çıkan ilk “decacorn'' oldu.